Cena za korepetycje z języka angielskiego

Kiedy byłam jeszcze początkującą korepetytorką trudno było mi określić ile warte są moje lekcje. Wiedziałam, że nie mam ani wykształcenia kierunkowego, ani większego doświadczenia w nauczaniu, ani fachowej wiedzy pedagogicznej. Nie wiedziałam nawet jak powinnam się właściwie przygotować do takich zajęć - myślałam, że kserówki tematyczne w zupełności wystarczą, choć nie zawsze tak było. Z czasem załapałam, jak skutecznie nauczać i ile pracy to kosztuje. W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat tego, czym uwarunkowana jest cena za korepetycje z języka angielskiego oraz o co pytać korepetytora przed pierwszymi zajęciami.

Źródło: Grafika własna

Czym uwarunkowana jest cena za korepetycje z języka angielskiego?

Przeglądając portale, na których ludzie ogłaszają się jako nauczyciele, chętni do pomocy dzieciom przy lekcjach można zobaczyć różne ceny. W Warszawie cena za korepetycje z angielskiego waha się od 30 do 90 zł, przy czym średnia cena to 50 zł. Skąd biorą się takie ceny za 60 min lekcji? 

1) Własna działalność gospodarcza

Jeżeli korepetytor/lektor proponuje Ci rachunek lub fakturę za lekcję to znaczy, że prawdopodobnie jest na swojej własnej działalności gospodarczej i rozlicza się z każdej przepracowanej godziny. Biorąc pod uwagę, że taka osoba w cenie swoich lekcji musi mieć zawarty podatek, rozłożony na ilość zajęć koszt składki ZUS, koszty materiałów do zajęć oraz ewentualnego dojazdu do ucznia, jego cena będzie wyższa niż ta proponowana przez studenta i może wahać się w granicach 70 - 90zł. Nie ukrywajmy, takiemu lektorowi musi się to zwyczajnie opłacać na tyle, aby mógł się z tego utrzymać. Mało który nauczyciel działający prywatnie (nie mówię o nauczycielach szkolnych, a raczej o ludziach uczących "dodatkowo") wyrabia przysłowiowy "cały etat", dlatego musi też liczyć odpowiednio więcej za godzinę zajęć.

Warto też zaznaczyć, że osoby, które decydują się na własną działalność zazwyczaj są doświadczonymi lektorami, z większą ilością zleceń. Te doświadczenie też sprawia, że cena jest wyższa.

2) Zaangażowanie

Jeżeli widzisz, że Twój korepetytor na każde zajęcia przychodzi solidnie przygotowany, jest gotowy na każde pytanie, a jego materiały trzymają się tematycznie tak zwanej "kupy" i są odpowiednio dobrane do Twojego poziomu językowego to znaczy, że zapewne osoba ta poświęca min. 30 minut na przygotowanie samego przebiegu zajęć. Korepetytor, który z sercem podchodzi do swojego zawodu jest wart każdej ceny.

3) Materiały, dojazd itd.

Pamiętajcie, że korepetytor musi zainwestować przed zajęciami w ksero, podręczniki, bilety komunikacji miejskiej, które później wpisane są w koszty usługi. Jeżeli więc korzystasz z korepetytora, który sam przygotowuje każdą lekcję, dostarcza materiały edukacyjne i do Ciebie dojeżdża to nie powinien dziwić fakt, że usługa ta jest droższa niż lekcja online. 

4) Native speaker

Jest to osoba, która wyróżnia się z szerokiego tłumu korepetytorów ponieważ język, którego uczy jest językiem ojczystym. Jego wymowa, zasób słownictwa i znajomość pewnych niuansów będzie więc na bardzo wysokim poziomie. Są to osoby, które mogą pobierać stosunkowo wyższą opłatę za sam fakt tego, że przekazują umiejętność, którą mają od urodzenia.

5) O co pytać na rozmowie wstępnej?

Po pierwsze korepetytor powinien na wstępie zapytać o wiek ucznia, jak dany uczeń ocenia swój poziom językowy (lub jeżeli jest to osoba chodząca do szkoły to do jakiej klasy i jakie ma oceny), jak długo uczy się danego języka oraz na czym mu najbardziej zależy w nauce (na przełamaniu bariery językowej, gramatyce itd.). Na tej podstawie korepetytor powinien zaproponować pierwsze kroki nauki, albo określić jak będzie wyglądała pierwsza lekcja i dlaczego w ten sposób - to wskaże na jego profesjonalizm i przede wszystkim udowodni, że miał już ileś tam zajęć i wie, że każda informacja uzyskana przed zajęciami jest ważna. Nie można przecież przygotować takiej samej lekcji dla dorosłego z poziomem B2 co dla nastolatka przygotowującego się do matury.
Warto zapytać z jakich materiałów korzysta korepetytor, do jakich egzaminów przygotowywał swoich uczniów, czy posiada jakieś potwierdzenie swojej znajomości języka (to nie musi być dyplom filologii = równie dobry jest certyfikat językowy, albo sam fakt studiowania w języku angielskim) oraz czy wystawia rachunek (pomoże to w ustaleniu, skąd wysoka cena zajęć - może to nie dotyczyć native speakerów).

Czy wy korzystacie z pomocy korepetytorów? Jeżeli tak, to z jakiego przedmiotu?

Komentarze